Folia stretch jest jednym z najprostszych, najszybszych, a zarazem najefektowniejszych sposobów na zabezpieczanie towarów przed zniszczeniem. Różnorodne rodzaje folii stretch pozwalają na szerokie jej wykorzystanie w wielu dziedzinach, zarówno transporcie, jak i pakowaniu żywności oraz przedmiotów do długotrwałego przechowywania. Folia stretch jest również wykorzystywana wszędzie tam, gdzie chcemy zabezpieczyć towary przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurz czy wilgoć. Ten elastyczny i bardzo rozciągliwy materiał pozwala na łatwe i szybkie zastosowanie bez użycia dodatkowych urządzeń – wszystko to sprawia, że z folii stretch korzystają zarówno osoby prywatne, jak i mali przedsiębiorcy czy duże korporacje. Producent folii stretch oferuje szeroki asortyment folii różnego rodzaju do wszechstronnego zastosowania. Dowiedz się, czym jest folia stretch, co może być w folii, a także jakie rodzaje folii stretch dostępne są na rynku.

Co to jest folia stretch? Poznaj najszybszy sposób zabezpieczania towarów

Folia stretch jest elastycznym, bardzo rozciągliwym materiałem opakowaniowym o różnej przezroczystości, produkowanym w wielu szerokościach. Produkt powstaje na bazie tworzyw sztucznych wysokiej jakości z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Folia stretch produkowana jest niemal w stu procentach z polimerów i kopolimerów etylenu, charakteryzujących się dużą elastycznością i termoplastycznością, umożliwiającą zmiany kształtu. Czym jeszcze charakteryzuje się folia stretch i jakie są jej zalety?

 • Dzięki dużej elastyczności niektóre rodzaje folii stretch można rozciągać kilka razy w porównaniu ze stanem wyjściowym;
 • zaletą folii stretch jest również to, że nawet po dużym rozciągnięciu zachowuje ona swoje właściwości;
 • jest wytrzymała, odporna na wilgoć, a także uszkodzenia mechaniczne, jak rozerwanie, przecięcie i przebicie;
 • użycie folii stretch jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowania żadnych urządzeń;
 • materiał, z którego wyprodukowana jest folia, jest lekki i łatwo przywiera do powierzchni pakowanego przedmiotu;
 • folia stretch jest materiałem uniwersalnym: pozwala na osłonięcie zarówno pojedynczych przedmiotów o dowolnym kształcie, jak i zabezpieczenie dużych opakowań i wielu towarów jednocześnie.

Rodzaje folii stretch – wybierz produkt odpowiedni do Twoich potrzeb

Najbardziej uniwersalnym podziałem folii stretch jest klasyfikacja na folie ręczne i maszynowe. Na czym polegają różnice?

 • Ręczna folia stretch – stosowana jest głównie w małych przedsiębiorstwach, gdzie nakład pracy jest niewielki. Używana jest wszędzie tam, gdzie towary pakowane są zbiorczo (na paletach), ale również przy ręcznym pakowaniu niewielkich przesyłek. Ręczna folia stretch jest bardzo rozciągliwa (75 – 100%), dlatego też wyróżnia się bardzo dużą odpornością na zerwanie i przebicia. W tej kategorii znajduje się folia stretch biała, czarna, niebieska, zielona, żółta czy transparentna. Zastosowanie czarnej lub kolorowej folii stretch powoduje, że nie ma możliwości sprawdzenia zawartości pakunku przez osoby niepożądane.
 • Maszynowa folia stretch – produkowana jest zazwyczaj w trzech rodzajach, różniących się stopniem gwarantowanego rozciągu. Jej specyfikacja odnosi się do zwiększonej rozciągliwości, a także maksymalnego rozciągania. Folia stretch maszynowa posiada również charakterystyczną cechę, jaką jest możliwość powrotu do pierwotnego kształtu. Stretch maszynowy jest znacznie bardziej wydajny niż folia ręczna, wymaga jednak zastosowania specjalnych maszyn foliujących (półautomatycznych lub automatycznych).

Do czego przydaje się folia? Zastosowanie folii stretch

Folię stretch spotyka się w przemyśle, magazynach, a także w gospodarstwie domowym – należy ona do materiałów wyróżniających się olbrzymią uniwersalnością. Do czego służy folia stretch i w jakim celu się ją wykorzystuje?

 • Bardzo popularne jest zastosowanie folii stretch do pakowania żywności – w gospodarstwie domowym folia służy do skutecznego zabezpieczania jedzenia przed dostępem drobnoustrojów, wysychaniem czy psuciem się. Zawija się w nią warzywa, owoce, mięso, ryby czy wypieki;
 • często spotykanym zastosowaniem folii stretch jest rolnictwo i ogrodnictwo – służy tutaj głównie do zabezpieczania roślin przed chłodem oraz osłony upraw przed szkodliwym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, szczególnie wczesną wiosną. Używana jest również do pakowania dużych bel siana. Zastosowanie folii stretch w przemyśle ogrodniczym pozwala również na ochranianie elementów wyposażenia na tarasach, balkonach czy wiatach;
 • w firmach i przedsiębiorstwach stosuje się folię do bezpiecznego transportu – zabezpieczenie małych paczek i dużego ładunku folią stretch na czas składowania i przewozu jest najbardziej skutecznym sposobem uchronienia ich przed uszkodzeniem;
 • folia stretch używana jest także do pakowania przedmiotów do długoterminowego przechowywania, jak buty, odzież czy przedmioty, których nie zamierzamy używać. Stosuje się ją także podczas przeprowadzek i remontów.

Alternatywne zastosowania folii stretch

Folia stretch ma wiele różnych zastosowań. Do alternatywnych, niestandardowych sposobów jej wykorzystania należą:

 • wykorzystanie folii stretch w sklepach internetowych i przy pakowaniu przesyłek kurierskich – można w ten sposób połączyć wiele paczek w jedną dla danego odbiorcy;
 • czarna folia stretch pozwala na zachowanie dyskrecji w przypadku przesyłek zawierających zawartość, której nie chcemy ujawniać;
 • interesującym sposobem na wykorzystanie folii stretch są zabiegi kosmetyczne i przemysł fryzjerski;
 • stretch przydaje się także podczas projektów i prac plastycznych oraz do tworzenia dekoracji.

Wykorzystanie folii stretch jest powszechne, a możliwości jej zastosowania bardzo wiele. Stosują ją różne gałęzie przemysłu oraz przedsiębiorstwa usługowe, jest również wykorzystywana w domach i ogrodnictwie. Sklep z folią stretch oferuje ten praktyczny, tani i wygodny w użyciu materiał w szerokim asortymencie. A jego zastosowań jest praktycznie tyle, ile podpowiada nam wyobraźnia.