Bardzo często wykorzystywanym materiałem budowlanym, służącym do wykonywania izolacji termicznej oraz akustycznej, jest tektura falista. Jak kłaść tekturę, by spełniała swoje funkcje oraz gdzie najczęściej znajduje ona zastosowanie? Tektura falista stosowana jest najczęściej w podłogach i dachach budynków mieszkalnych oraz przemysłowych. Jest również niewątpliwie jednym z najczęściej stosowanych materiałów ochronnych przy zabezpieczaniu towarów podczas transportu. Dzięki swym właściwościom tektura falista nie tylko chroni pakowane produkty przed otarciem, zgnieceniem czy wilgocią, ale jest również doskonałym materiałem amortyzującym i wypełniającym wolne przestrzenie w opakowaniach zbiorczych. Producent folii stretch oferuje wysokiej jakości tekturę do zabezpieczania podłogi, mebli, drzwi, profili, grzejników, porcelany itp., szczególnie przydatną podczas remontów.

Tektura falista – czym jest? Zastosowanie tektury falistej

Tektura falista to najgrubszy rodzaj materiału papierniczego – powstaje z kilku warstw, z których jedna warstwa jest pofalowana. Spotykamy różne odmiany tektury falistej, ze względu na ilość warstw oraz typ fali. Do czego służy tektura falista? Ponieważ wykonana jest z wytrzymałej, wysokiej jakości tektury dwuwarstwowej, jest najczęściej stosowanym materiałem ochronnym. Tektura falista jest odporna na uszkodzenia i ma dużą wytrzymałość, wobec tego doskonale nadaje się zarówno do pakowania delikatnych przedmiotów, jak i zabezpieczenia podłogi w czasie remontu. Sprawdza się też jako element dekoracyjny. Tektura falista w roli jest ponadto wygodna w użyciu, gdyż umożliwia dopasowanie dokładnie takiego rozmiaru, jaki potrzebujesz. Zastosowanie tektury falistej jest bardzo szerokie – wykorzystuje się ją ponadto do:

  • pakowania przedmiotów – tektura jest lekka i odporna na zgniecenia, dzięki czemu ochroni przedmioty w trakcie transportu. Szczególnie przydatna jest w zabezpieczaniu delikatnych rzeczy, takich jak szkło, porcelana czy sprzęt AGD. Używana jest także do wypełniania pustych przestrzeni w kartonach lub oddzielania od siebie przedmiotów;
  • remontu – tektura falista położona na podłogę zabezpiecza ją przed zarysowaniami i zabrudzeniem;
  • przygotowywania podłogi – tektura falista na podłogę to świetny podkład wyrównujący posadzkę i niwelujący wszelkie zagłębienia, Ponadto jest doskonałym izolatorem akustycznym i termicznym.

Tektura falista – idealny materiał do zabezpieczenia podłogi

Tektura falista jako podkład nadaje się do wszystkich typów podłóg, dzięki czemu sprawdzi się zarówno podczas wykańczania posadzki za pomocą paneli, jak i parkietu czy płytek ceramicznych. Jak położyć tekturę falistą?

  • Podczas przytwierdzania tektury do podłoża najlepiej podzielić ją na kilka pasów, które później ułożysz równolegle do siebie.
  • Pamiętaj, żeby przy podłogach z drewna, świeżo lakierowanych lub nowych, przymocować tekturę falistą karbowaną stroną do góry.
  • Każdy odcinek tektury falistej przymocowuj osobno.
  • Zwróć uwagę, aby tektura nie stykała się z dolną krawędzią ściany – zostaw tam niewielką szczelinę, którą później zamaskujesz paskiem z papierowej taśmy.

Tektura falista do remontu pozwala ochronić dom lub mieszkanie przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zakurzeniem, zabrudzeniem lub zachlapaniem. Zastosowań tektury falistej jest naprawdę wiele. Innym uniwersalnym materiałem są tuleje tekturowe (najczęściej produkowana jest tuleja tekturowa biała oraz tuleja tekturowa brązowa). Tuleja tekturowa może służyć zarówno do pakowania oraz transportu przedmiotów o specyficznym kształcie, jak i stanowić wypełnienie dla transportowanych produktów.